Senem Diyici Konseri

23 Ağustos Perşembe günü, Teos Marina’da Senem Diyici’nin konseri var. Bence kaçırmayın. Söyler mi bilmem ama şu “dolama dolama” türküsünü onun sesinden bir defa daha dinlesem şahsen ben başka şey istemem.

Senem Diyici bir süredir sessiz sedasız Seferhisar’da yaşıyor. Başta Fransa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde büyük ses getiren konserlerini ve albümlerini ise müzik severler unutmuş değil. Yine de şöyle kısa bir biyografik derleme yapalım:

Diyici müzik eğitimine Klasik Türk Müziği ile başlamış, 1970’lerin başında ilk 45’likleri olan “Nar Hanım” ve “Ham Meyva”yı çıkarmıştı. 1982’de Fransa’ya yerleşti ve dönemin en en iyi Fransız caz müzisyenleri ile performanslar sergiledi. Onlarla birlikte deneysel müziğin ve cazın sınırlarını zorladı. Anadolu’nun zengin halk müziği ile cazı özgün bir şekilde biraraya getiren sanatçı, sarsıcı ve özgürleştirici müzikal sentez gücü sayesinde belli tanım ve kalıplara sığmayacak bir müziğin yaratıcısı oldu.

Farklı ülkelerde 2000’i aşkın konser ve 500’e yakın pedagojik çalışma düzenleyen Diyici, akademide ses ve nefes teknikleri üzerine eğitim verdi. Kendi geliştirdiği “Ses ve Nefes Teknikleri” üzerine atölyelerde, çocuklara ve gençlere müzik, terapi ve resim eğitimleri verdi. Senem Diyici 2005’ten beri şamanik ritüel ve ruhani dans ve ses çalışmalarına devam ediyor.

Senem Diyici Konseri
23 Ağustos 2018 – saat 21:30
Yer: Teos Marina
Düzenleyen: Teos Kültür Sanat Derneği
(katılım ücretsiz)

Senem Diyici gelecek hafta Seferihisar’da bir de ritim atölyesi gerçekleştirecek. Dört gün sürecek atölyede şaman davulu yapımı, nefes ve sesin bedenle uyumu, dilin ritmi gibi başlıklarda çalışmalar yapılacak, katılımcılar Diyici ile birlikte nefes, ses, ritimi keşfedecek, bunların nasıl birer terapi unsuruna dönüştüğüne tanık olacak. Atölye çalışmasını Teos Kültür Sanat Derneği düzenliyor. Katılım için önceden kayıt yaptırmak gerekiyor. Sanırım ücretli. En iyisi detaylar için Dernek’le iletişime geçin. Telefonları (0531) 902 46 25, e-postaları ise teosyazarlarevi@gmail.com

Senem Diyici ile Ritim Atölyesi
27-28-29-30 Ağustos 2018 – saat 17:00
Yer: Teos Yazarlarevi Araştırma ve Uygulama Merkezi
Düzenleyen: Teos Kültür Sanat Derneği

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.