6x6x6izmir 31 Ağustos’ta Seferihisar’da

6x6x6izmir İzmir’de 6 farklı rotada yapılacak bir etkinlik zinciri. Her rotada güne yayılmış 6 etkinlik gerçekleştiriliyor. 6x6x6izmir’in Seferihisar rotası 31 Ağustos’ta gerçekleşecek ve ilk etkinlikte, Seferi Keçi dergisi dili döndüğünce kendisini ve Seferihisar’ı anlatacak. 6x6x6izmir kendisini şöyle anlatıyor:

6x6x6izmir, katılım odaklı ve kültür deneyimini çeşitlendirmeye öncelik veren bir dizi etkinlikten oluşuyor.  Ayda bir kez haftasonlarında düzenlenecek olan 6x6x6 rotaları, gün boyu sanat, kültür, hafıza, tasarım ve gastronomi gibi farklı türde etkinliklerden oluşan, çeşitli mekanlara yayılan bir buluşma ortamı yaratıyor.

30 Haziran-30 Kasım tarihleri arasında gercekleştirilecek seri, 6 rotaya ev sahipliği yapıyor.

Bu rotalar sırasıyla: Karşıyaka, Urla, Seferihisar,  Karataş/Güzelyalı, Karabağlar ve Basmane/Kemeraltı.

6x6x6 İzmir’in 2018 etkinlikleri; Goethe-Institut, Hollanda Büyükelçiliği, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin öncülüğünde başlatılan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Anadolu Kültür’ün işbirliğiyle gerçekleştirilen Kültür İçin Alan projesi tarafından destekleniyor.

6x6x6izmir’in Seferihisar programı şöyle:

Seferi Keçi dergisi – Ethem’in Kahvesi – saat 13:00

Seferi Keçi dergisi genel yayın yönetmeni Baha Okar ve Seferihisar’da bağımsız yayıncılık, bölgenin kültür sanat hayatı, iç göçün yöreye etkisi ve yerelde üretim pratikleri üzerine söyleşiyoruz.

Ses Kitabı – Sığacık Kaleiçi – saat 15:00

Serdar Kökçeoğlu, küratörlüğünü ve editörlüğünü üstlendiği projeyi “yenilikçi müzisyenlerin yer aldığı konsept split albümler sergisi” olarak tanımlıyor. 2013-2015 tarihleri arasında derlenen kayıtlardan oluşan işitsel seçki, gün boyunca Kaleiçi’nde yer alan kubbeli yapıda sergilenecek.

Sayfiye Raporu, (2011) – Ragıp Pekdiker evi – saat 16:30

“taşra sıkıntısı, taşra sıkışması, orta sınıf nostaljisi, taşra yalnızlığı, yalnız bırakılmışlık, kentsel dönüşüm, yeni beklentiler, hafızanın kaybı, mahallenin yitimi, belleğin yitimi, beklentisizleşme, unutulmuşluk, değerlerin kaybı, umudun kaybı, alışma, zamanda donmuşluk, coğrafyasızlık, kıpırtısızlık, sonsuz sayfiye ruhu, ölü sezona hapsoluş…”

31 Ağustos 2018 Cuma günü, bu ortak çalışmanın yeniden sunumu eşliğinde, sayfiye, sayfiyede yaşam, sayfiyenin kaybı gibi bazı kavramları tartışmaya açacağımız bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Tomchess&Ekincioğlu – Teos Yazarevi – saat 18:00

Avrupa cazının yeni heyecanlarından Kuhn Fu’dan tanıdığımız Esat Ekincioğlu (kontrbas) ve Amerikalı partneri Tomchess (ud, ney, komus, ses), Avrupa – Türkiye turnesi kapsamında, anlık deneyime dayanan doğaçlama performansı ile Teos Yazarevi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne konuk oluyor.

Yılan Ninja’nın Öyküsü – Akkum Halk Plajı – saat 20:00

Nejat Satı beş yıl boyunca aradığı arabayı sonunda buluyor ve onu bir mekan gibi kullanmaya başlıyor. Sanatçının bu çalışması, Tracey Emin’in ‘Everyone I have ever slept with 1963-1995’ işine atıfta bulunarak mobil olanın mekanlaşma pratiğini öne çıkarıyor.

Kronovox Archives – Akkum Koyu – saat 20:30

2004 yılından bu yana Türkiye’deki deneysel müzik üretimini arşivleyen, bugüne dek 17 albüm yayınlayan bağımsız plak şirketi Kronovox Archives, 6x6x6 için özel hazırladığı seçkisiyle İstanbul, İzmir ve Ankara’dan yakası açılmadık kayıtlardan oluşan 60 dakikalık bir set sunacak. Kayalıklarda biz bizeyiz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.