“bak-ış” Sanatta görünürlük festivali Seferihisar’da

 

Sanatta Görünürlük Festivali’nin üçüncüsü bu yıl Seferihisar’da gerçekleşecek. Festival internet sitesinde şöyle tanıtılıyor:

Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir (SGF-İZMİR, VIAF-IZMIR) bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Tohumları 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’nda (MSGSÜ/ÇDASD) Metehan Kayan ve Su Güzey öncülüğündeki öğrenciler tarafından ASD işbirliğiyle atılan ve 2016 yılında İzmir’e sıçrayan festival ilk iki yılında önce “Artizliğin Kime?” sonra da “Gören Gözler Güzel” sloganlarıyla farklı disiplinlerden çalışmaları farklı mekanlarda seyirciye sunarak mekanlar ve izleyiciler arası geçişkenlik geliştirmeye odaklandı. Böylelikle yeni karşılaşmalar yaratarak seyirciyi ve sanatçıyı konforlu alanının dışına çıkmaya kışkırttı. Bu yıl ise “bak-IŞ” temasına odaklanarak çağdaş performansın disiplinlerarası potansiyeline vurgu yapıyor ve performansın (oyun, dans, müzik ve performans sanatı dahil olmak üzere şimdi ve burada gerçekleşen, icraya dayalı her türden sanatsal üretim) farklı disiplinler ile ortak yaratım süreçlerine ücretsiz etkinliklerle dikkat çekiyor.

SGF-İZMİR bu yıl koreograf, dans sanatçısı ve akademisyen Tuğçe Tuna’nın 2014 yılından bu yana sürdürdüğü proje Türkiye’de Çağdaş Dans konuşması ile 9 Eylül tarihinde Seferihisar ilçesi, Sığacık mahallesindeki Teos Yazarlar Evi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde açılıyor. Türkiyeli çağdaş dans ve güncel gösteri sanatları alanına genel bir bakışla, öncü koreograf, eğitmen, kurum ve organizasyonları bizimle paylaşacak olan Prof. Tuğçe Tuna, çağdaş dans alanında yeni odak olarak İzmir’e de vurgu yapacak. Konuşmanın ardından verilecek kısa bir moladan sonra İzmir’de yaşayan ve çalışan dans sanatçısı Serenay Oğuz’un Boşlukları Doldur isimli performansını izleyeceğiz. Performansın bitiminde sanatçı ile kısa bir söyleşi yapılacak.

21 Eylül’de Teos Marina’da İstanbul merkezli, çağdaş dans ve performans alanında çalışan sanatçılar Mihran Tomasyan’dan (Çıplak Ayaklar Kumpanyası) Sen Balık Değilsin ki, İlyas Odman’dan One for the Road adlı solo performansları izleyeceğiz

Üçüncü yılında Civil Society Exchange kapsamında Bulgaristan’dan Sofia Underground International Performance Art Festival ile partner olan festivalimiz bu yıl bak-IŞ teması doğrultusunda Teos Kültür Sanat Derneği ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle özel bir etkinlik tasarladı. Bulgaristan’dan (Sofia) gelen konuk sanatçılar Ivo Ivanov (müzik) ve Valko Chobanov (video); İstanbul’dan gelen konuk koreograf, dans sanatçısı ve eğitmen Gizem Aksu ve İzmir’de yaşayıp çalışan müzisyen Sarp Keskiner misafir sanatçı programımız kapsamında buluşup on günlük bir yaratıcı sürece girecek. 10 Eylül’de başlayan yaratıcı süreç 21 Eylül’deki performans ile son bulacak. Disiplinlerarası ve belki de disiplinlerötesi yaratım doğrultusunda gelişecek performatif bir çalışmanın yapım aşamasındaki ilk gösterimini Teos Marina’da (Sığacık, Seferihisar) seyirci ile paylaşacaklar. Gece Ivo Ivanov’un DJ performansıyla devam edecek.

Sanatta Görünürlük Festivali – İzmir, Açık Stüdyo tarafından bu yıl Lokall İzmir Kent Rehberi iletişim sponsorluğuyla, Civil Society Exchange, Spaces of Culture, Seferihisar Belediyesi desteğiyle ve Teos Kültür Sanat Derneği işbirliğiyle düzenleniyor. Festivalin önümüzdeki yıllarda Balkan ülkelerinden kültür inisiyatifleri ile geliştirilecek işbirlikleri doğrultusunda disiplinler ve kültürlerarası işbirliği ve değişim misyonunun güçlendirilmesi hedefleniyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.