Belediye’nin bakkalı mı olur canım?..


Önceki gün Seferibakkal’larda Hopa Kooperatifi’nin çayının bulunduğu mesajını atınca hemen birkaç soru geldi özelden, “Bu Seferibakkal da ne, yeni bir icat mı çıkardınız orada?” Böyle sorulunca şaşırdım, her gün alışveriş ettiğimiz yer, biz alışmışız ama sahiden biraz değişik bir yer. Bakkal ama bildiğimiz bakkal değil. Nedir, anlatalım.

Seferibakkallar Belediye’ye ait, yerel kooperatiflerin ve üreticilerin tarımsal ürünlerini doğrudan tüketiciye sunan, kâr etme amacı gütmeyen bakkallar. Seferihisar’da iki tane var, biri merkezde Belediye’nin yanında pazar yerinde. Diğeri ise Sığacık’ta.

Esas olarak, Belediye’nin de elinden geldiğince uygun çerçevelerde desteklediği iki tarımsal üretim kooperatifinin, Doğanbey ve Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’nin ürünlerini tüketiciye ulaştırıyor. Ne bu ürünler; Doğanbey Kooperatifi’nin Bilge Ağaç markasıyla sunduğu zeytinyağı, jeotermal enerjiyle işlenmiş mandaina kurusu, Düzce ve Turgut köyünde üretilen lavanta ürünleri, karakılçık ekmeği, unu ve Hıdırlık Kooperatifi’nin pekmezi, reçeli, sirkesi, ev yapımı salçası. Bütün bunlar Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün gözetiminde üretiliyor, paketleniyor, tertemiz şekilde tüketiciye sunuluyor.

Bu iki kooperatifi dışında bireysel yerel üreticilerin de tarhana, sirke, süt gibi ürünlerini bulabiliyorsunuz bakkallarda.

Seferibakkallar bir süredir Seferihisar dışında bazı kooperatiflerle de dayanışma çabası içinde. Onların ürünlerini de getiriyor, kooperatiflerin yaşadığı en büyük sıkıntıyı, ürünlerini pazara sunma sorununu hafifletmeye çalışıyor. Tunceli Ovacık’ta yine Belediye’nin desteğiyle gelişen kooperatiflerden fasulye ve bal gibi ürünler tedarik ediyor. Hopa Çay Kooperatifinden çay getiriyor. Bu sayede market raflarında kendisine yer bulamayan Ovacık’ın fasulyesini, Hopa’nın çayını tatma şansına sahip oluyoruz. Umarız bunların sayısı artar, Seferibakkallar daha çok kooperatif için ürünlerini sunacağı bir pazar olur. Bizim de ağzımız daha bir tatlanır.

20180828_113145
20180828_113126
20180828_113021
20180828_112816
20180828_1129522

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.